Projekt „Arheološki susreti“, koji Arheološki muzej u Zagrebu provodi u suradnji sa školama diljem Hrvatske, potiče učenike na istraživanje i učenje o arheološkoj baštini putem praktičnih aktivnosti, te ih usmjerava na važnost očuvanja kulturnog naslijeđa. Naša škola uključila se u projekt šk. godine 2015./2016. i od tada ga svake godine uspješno provodi s novom grupom zainteresiranih učenika. Koordinatorica projekta u našoj školi je profesorica povijesti Ines Jančula.
U sklopu projekta održano je predavanje dr. sc. Jacqueline Balen, ugledne arheologinje i muzejske savjetnice iz Arheološkog muzeja u Zagrebu. Učenicima je predstavila prapovijesna arheološka nalazišta Đakovštine, s posebnim naglaskom na lokalitet Viškovci Gradina. Tijekom predavanja, učenici su saznali više o značaju arheoloških istraživanja i ulozi arheologa u očuvanju kulturne baštine.
Nakon predavanja, učenici su u utorak sudjelovali na terenskoj nastavi u Viškovcima, gdje su imali priliku na licu mjesta doživjeti rad arheologa i uvidjeti važnost lokaliteta Gradina. Uz stručno vodstvo, imali su priliku vidjeti stvarni proces arheoloških istraživanja te su naučili prepoznati značajke prapovijesnih lokaliteta. Učenicima je bilo izuzetno zanimljivo pratiti kako arheolozi istražuju slojeve zemlje i tragove prošlosti te su s velikim interesom postavljali pitanja o pronađenim artefaktima i njihovom značenju.
Terenska nastava omogućila je učenicima jedinstveno iskustvo, pruživši im priliku da neposredno dožive ono što su učili na predavanju dr. sc. Jacqueline Balen. Svi su se složili da je ovakav način učenja izuzetno koristan i motivirajući, jer povezuje teoriju s praksom i oživljava povijest na vrlo neposredan način.
Ovakvi projekti, poput „Arheoloških susreta“, važni su za poticanje interesa učenika za znanost i povijest, te im omogućuju da bolje razumiju i cijene kulturnu baštinu svoga kraja
Ines Jančula, prof.