Europski dan jezika

Datum objave: 12. listopada 2024.

Svake godine u našoj školi, 26. rujna, obilježavamo Europski dan jezika. Budući da se on obilježava u  Međunarodnom tjednu gluhih i nagluhih osoba, ove smo godine odlučili naučiti osnove našeg materinjeg, a ipak stranog nam jezika – hrvatskog znakovnog jezika te na taj način obilježiti i Međunarodni tjedan gluhih i nagluhih osoba i Europski dan jezika. S učenicima smo na satu engleskog i njemačkog jezika osvijestili izazove s kojima se gluhe i nagluhe osobe suočavaju, poput  poteškoća u komunikaciji, ograničenog pristupa obrazovanju i zapošljavanju. Učenjem znakovnog jezika doprinosimo razvoju inkluzivnog društva. U suradnji s profesoricom Marinom Maričić, koja je nekoliko godina radila kao prevoditeljica hrvatskog znakovnog jezika, organizirali smo radionice hrvatskog znakovnog jezika s učenicima 1.a i 2.b razreda. Učenici su naučili dvoručnu abecedu, predstaviti se te nekoliko osnovnih fraza. Na društvenim stranicama  škole možete pogledati i nekoliko kratkih video isječaka s tih sati.

Barbara Horvatović Krstevski
Marina Maričić