Izložba Što suvremeni čovjek može naučiti od blaženoga Ivana Merza?

Datum objave: 30. siječnja 2024.

U petak, 26. siječnja 2024., povodom Noći muzeja, đakovački su maturanti (učenici 4. d razreda) sa svojom razrednicom Nikolinom Mandić Matijević, prof. hrvatskoga jezika i komparativne književnosti, pripremili izložbu Što suvremeni čovjek može naučiti od blaženoga Ivana Merza?

Kao glavni motiv izložbe izabrane su duhovne misli Blaženika, predstavljen je njegov život u mladosti, zatim u nedaćama Prvog svjetskog rata, studij na Sorboni i njegova sveta smrt. Učenici su prepisivali njegova pisma i izložili faksimile njegovih dnevničkih zapisa – onako kako ih je on napisao vlastoručno. Posjetiteljima izložbe dana je mogućnost da i sami napišu u čemu je sve Blaženik aktualan i suvremenome čovjeku. Ugođaj izložbi davali su taktovi klavira, jednog od nekoliko instrumenata koje je bl. Ivan tijekom svojega života svirao. Na izložbi je bilo spomenuto da je bl. Ivan Merz nekoliko puta posjetio Đakovo, gdje je održavao predavanja, a bio je gost obitelji odvjetnika dr. Matije Beliće, njegova kolege sa studija u Parizu. U pripremi izložbe sa svojom su profesoricom sudjelovali Klara Car, Ana Culjak, Marina Ćurković, Gabrijel Mihalj, Anamarija Omazić, Tena Stojanović i Kristina Vukovac. Vijest o izložbi prenijele su i internetske stranice Postulature Ivana Merza u Zagrebu te Informativna katolička agencija. Možete ju pročitati na www.ivanmerz.hr i www.ika.hr.

U nastavku pogledajte nekoliko fotografija.