Naši učenici na LiDraNu u Vinkovcima

Datum objave: 1. svibnja 2024.

U Vinkovcima je 24. travnja u Gradskom kazalištu Joza Ivakić održana svečanost otvaranja državne Smotre LiDraNo za učenike srednjih škola iz cijele Republike Hrvatske. Domaćin državne Smotre LiDraNo vinkovačka je Gimnazija Matije Antuna Reljkovića.

Smotra se održavala od 24. do 26. travnja, a na njoj je sudjelovalo 226 najtalentiranijih hrvatskih srednjoškolaca i 112 mentora te 38 članova Državnoga povjerenstva. Naša je gimnazija imala predstavnike u dvjema kategorijama. Učenik Benedikt Ilakovac školu je predstavljao u kategoriji pojedinačnog scenskog izričaja kazivanjem poezije češkog pjesnika Jiříja Šotole. Benedikt je izravno nominiran na državni LiDraNo nakon održane županijske smotre. Ruža Drmić školu je predstavljala u kategoriji literarnoga izraza. Napisala je prozni tekst Encore koji je objavljen u Zborniku literarnih i novinarskih radova učenika osnovnih i srednjih škola. Inače, u kategoriji literarnih radova državno povjerenstvo imalo je težak zadatak – nakon održanih županijskih smotri LiDraNa predloženo je 88 radova za državnu razinu, a povjerenstvo je moralo odabrati samo 20 tekstova. Učenici su u Vinkovcima bili u pratnji svoje mentorice Nikoline Mandić Matijević.

LiDraNo na državnoj razini nema natjecateljski karakter. Organiziran je pokaznim nastupima u svim natjecateljskim kategorijama i okruglim stolovima na kojima uz nagrađene učenike sudjeluje i povjerenstvo iz područja glume (Vladimir Andrić, Majda Bekić Vejzović, Jakov Bilić, Martina Čvek, Ivan Đuričić, Mario Kovač, Ivan Penović, Marija Škaričić, Paolo Tišljarić, Barbara Rocco, Maja Zrnčić), književnosti (Krešimir Bagić, Mirela Barbaroša-Šikić, Ksenija Banović, Zoran Ferić, Hrvoje Kovačević, Miroslav Mićanović, Kristijan Novak, Marija Ott Franolić, Evelina Rudan) i novinarstva kako bi svojim savjetima pomogli učenicima u daljnjem stvaralaštvu. Okrugli stolovi i radionice za literarne radove održani su u prekrasnoj novoj zgradi Gradske knjižnice i čitaonice, a scenski nastupi u Gradskom kazalištu Joza Ivakić.