Noć muzeja

Datum objave: 6. veljače 2024.
Kategorija: Projekti | Vijesti

26. siječnja održana je devetnaesta po redu Noć muzeja. Manifestacija koja je započela 2005. godine s nekolicinom zagrebačkih muzeja, a tijekom proteklih godina prerasla je u najznačajniju manifestaciju hrvatskih muzeja. Ovogodišnja tema bila je "Muzeji i nova publika".

Naša škola je po treći put sudjelovala u programu Noći muzeja. Učenici naše škole pod mentorstvom svojih profesora pripremili su zanimljivi program za zainteresirane posjetitelje.

„Neka vas valovi nose tamo gdje svjetlost ne može“ radionica je koju su pripremili učenici s profesoricama Mirtom Lulić i Vesnom Tomić. Učenici su zajedno sa sudionicima odredili brzinu širenja vala, razinu buke u zatvorenom prostoru i brzinu širenja zvuka u zraku. Svaku izvedenu vježbu na kraju su provjerili simulacijom. Uputili su sudionike kako i na koji način mogu izvesti ove jednostavne eksperimente kod kuće i oduševiti svoje ukućane.

„Hrvatska zvijezda Bauhausa – Otti Berger“ je radionica izrade tapiserija u stilu Bauhausa prema uzoru na baranjsku tekstilnu umjetnicu Otti Berger. Radionica je bila namijenjena djeci predškolskog uzrasta. Radionicu su vodili učenici Gimnazije A. G. Matoša kojima su bile mentorice profesorice Tanja Schleis i Silvija Profusek. Izrađene tapiserije izložene su na izložbi „Ravnine i neravnine“.

Izložba „Preosmišljavanje I.“ nastala je kao rezultat nastavne aktivnosti koja je provedena u prvim razredima gimnazije na nastavi likovne umjetnosti kod profesorice Ane Dragić. Učenici su reinterpretirali odabrano likovno djelo u tehnici po izboru te se pri tome dobro zabavili i kreativno izrazili.

„Majka Amadeja Pavlović, pravednica među narodima“ je izložba koja je nastala kao rezultat istraživanja života i djela majke M. Amadeje Pavlović, nekadašnje provincijalne poglavarice Milosrdnih sestara Sv. Križa u Đakovu, a koja je 2009. postumno odlikovana priznanjem Pravednica među narodima. Mentorice izložbe su profesorice Gabrijela Damjanović i Ines Jančula.

„Što suvremeni čovjek može naučiti od Ivana Merza“ izložba je o intelektualcu i vjerniku laiku Ivanu Merzu kojega je papa Ivan Pavao II. proglasio blaženim. Mentorica je profesorica Nikolina Mandić Matijević.

„Muzeji i nova publika“ je izložba koja odgovara na pitanja: Na što mladi ljudi troše novac? Koliko često mladi ljudi posjećuju kino, kazalište, muzej? Što od kulture nudi naš grad, a što naša bliža okolica? Je li kultura "skupa"? Priredili su je učenici koji pohađaju fakultativnu nastavu Financijske pismenosti, a mentorica je profesorica Emina Lulić.

Na kraju je održan koncert na kojem su svoju priliku da se predstave pred publikom dobili su i glazbeno nadareni učenici naše škole. Posjetitelji su imali priliku uživati u raznovrsnom repertoaru. Učenike je uvježbao njihov mentor, profesor Tomislav Ljepotić.