Treće mjesto na natjecanju „Matematika i fizika u biljnom i životinjskom svijetu“

Datum objave: 29. travnja 2024.

Ena Mandarić i Sanja Hes, učenice 4. c razreda, osvojile su treću nagradu na natjecanju „Matematika i fizika u biljnom i životinjskom svijetu“ s temom „Fibonacciev niz i zlatni rez u prirodi“.

Natjecanje je organiziralo Društvo matematičara i fizičara Rijeka, a pokrovitelj natjecanja bila je Primorsko-goranska županija. Učenice su svoj rad predstavile online, 26. 4. 2024. u Gradskoj vijećnici grada Rijeke u sklopu Festivala znanosti Rijeka 2024.

Sanja i Ena su istražile fenomen Fibonaccievog niza i zlatnog reza promatrajući kako se matematika i fizika kriju u pozadini ponašanja biljaka i životinja te prirodnih pojava. Kroz analizu struktura, uzoraka rasta, proporcija i rasporeda dijelova biljaka i životinja, nastojale su razumjeti dublje fizikalne procese koji stoje iza ove pojave. Istraživale su tako Fibonacciev niz kod krila leptira čiji su omjeri duljina segmenata bliski zlatnom rezu, raspored krakova i tijela morske zvijezde, strukturu rogova ovna, kako pčele formiranje saće, kako organiziraju svoje društvo te istražile Fibonacciev niz u obiteljskom stablu trutova i pčela. Istraživale su i V- migracije ptica te sve te spoznaje potkrijepile fizikalnim objašnjenjima. Fizikalno su objasnile i nastanak uragana, a njihovu spiralnu strukturu povezale sa zlatnim rezom. Uočile su da je najčešći filotaktički uzorak simetrije kod biljaka upravo Fibonaccieva spirala pa dokazale da se sjemenke suncokreta slažu u spiralu koja odgovara Fibonaccievom nizu.

Kako je tema Festivala znanosti inteligencija, to je i cilj natjecanja bio potaknuti kreativne, zanimljive i originalne načine za prikaz rezultata istraživanja. Ena i Sanja su napravile multimedijski digitalni sadržaj koristeći umjetnu inteligenciju te izradile simulacije i animacije koristeći različite digitalne alate.

Mentorica učenicama bila je njihova profesorica fizike Spomenka Hardi.