15. Zimska škola fizike za učenike srednjih škola Osječko-baranjske županije

Datum objave: 19. ožujka 2024.

U subotu, 16. ožujka 2024. održana je 15. Zimska škola fizike na Odjelu za fiziku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku. Zimsku školu je posjetilo 90 učenika srednjih škola Osječko-baranjske županije i 25 nastavnika fizike, studenti fizike te profesori Odjela za fiziku. Među njima su bili i naši učenici: Eva Gorjanac, India Funarić, Tena Kirchmayer, Elena Krstevski, Jakov Šimić, Una Kraljević, Ivan Bilać, Leonardo Kalić, Petar Vidović, Lea Ivanović i Ana Drmić te nastavnice Spomenka Hardi i Mirta Lulić.

Zimsku školu su pozdravnim govorom otvorili doc. dr. sc. Denis Stanić s Odjela za fiziku, izv. prof. dr. sc. Vanja Radolić, pročelnik Odjela za fiziku, dr. sc. Verica Jovanovski, savjetnica za fiziku, dr. sc. Dragan Vulin, dogradonačelnik grada Osijeka i prof. Mišo Tokić, u ime Županije.

Tema Zimske škole bila je Struktura tvari i u okviru te teme održano je šest eksperimentalnih radionica za učenike. Učenici su na radionicama uz pomoć nastavnika, voditelja radionica, prolazili kroz sve faze istraživanja i tako došli do novih prirodoznanstvenih spoznaja. Istraživački proces je završio prezentacijom rezultata svih radionica te raspravom o rezultatima istraživanja.

Osim toga, zanimljivu prezentaciju dronova i FPV sustava predstavila je učenicima i nastavnicima tvrtka Orqa.

Zimsku školu je organizirao Odjel za fiziku, Agencija za odgoj i obrazovanje, Županijska stručna vijeća nastavnika fizike u gimnazijama i strukovnim školama Osječko-baranjske županije te novoosnovana Udruga fizičara Osijek. U okviru Zimske škole održano je i Županijsko stručno vijeće nastavnika fizike pa su nastavnici imali priliku poslušati zanimljivo predavanje „Nanotehnologija je tu!“ doc. dr. sc. Domagoja Belića.

Spomenka Hardi, mag. educ. math. et phys.

Mirta Lulić, prof.