Đakovački gimnazijalci posjetili Hrvatski sabor

Datum objave: 18. ožujka 2024.

Za koga će maturanti glasati na ovogodišnjim izborima?

U petak, 15. ožujka 2024. godine, 22 učenika, maturanata, naše škole, zajedno s učenicima Ekonomske škole Braća Radić, posjetilo je zgradu Hrvatskog sabora u Zagrebu. Iako je dan prije raspušten Sabor, učenici su svakako imali što vidjeti i naučiti pa čak i popričati s nekim od kandidata na ovogodišnjim parlamentarnim izborima.

Kročili su u razne prostorije te u mnoge protokolarne salone. Na samome kraju obilaska posjetili su Sabornicu u kojoj su nekada sjedila i najveća imena hrvatske političke povijesti. Ova raskošna i nama jako važna zgrada ima jako veliku povijesnu važnost te puno simbolike.  Zašto na zidu stoji replika baščanske ploče? Tko je i zašto ocrtao plavo nebo na stropu zgrade? Imali su to prilike saznati naši učenici vođeni stručnim vodsvom Sabora. Isto tako i predsjednici razreda imali su priliku sjediti u najudobnijim stolicama jer, kako smo saznali, ono što je zajedničko većini saborskih zastupnika je to što su svojedobno i oni bili na vrhu svoga razreda.

Nakon završenog obilaska učenici su imali slobodno vrijeme u sunčanome glavnome gradu.

Posjet hrvatskome Saboru organiziran je u sklopu predmeta politike i gospodarstva, a voditelj ove inicijative profesor je Tomislav Kruljac. Profesori u pratnji bili su Jerko Vrbanec i Tomislav Ljepotić.

Manuela Dorić, 4. c