Manuela Dorić i Ena Mandarić – vlasnice DSD II – Njemačke jezične diplome

Datum objave: 5. ožujka 2024.

Manuela Dorić i Ena Mandarić, učenice 4. c razreda, ponosne su vlasnice Njemačke jezične diplome visoke razine C1. Nakon četverogodišnjega pohanja nastave Njemačke jezične diplome ispite su polagale u dva dijela: 28. studenog 2023. pisani dio, a4. prosinca 2023. i usmeni dio ispita. Pismeni dio sastojao se od slušanja, čitanja s razumijevanjem te eseja. Na usmenom dijelu učenice su pričale o slobodnoj temi, imale su prezentaciju te su razgovarale s koordinatoricom DSD-a iz Njemačke. Manuela i Ena od prvog su razreda pohađale DSD nastavu, svaki tjedan po dva školska sata. U drugom su razredu položile nižu razinu B1, a sada su se odvažile i na ovaj veći korak. Njihova mentorica bila je prof. Silvija Profusek. Njihova mentorica objasnila je što znači imati C diplomu DSD-a: „Program Njemačke jezične diplome već se dugi niz godina provodi u našoj školi. Učenici najčešće polažu B razinu, a ove godine imamo i dvije polaznice s položenom C razinom. Obično učenicima nije jasno što znače ove razine. C razina najviša je u poznavanju njemačkoga jezika i ona polaznicama osigurava upis bilo kojega fakulteta ili škole na njemačkom jezičnom području bez polaganja stranoga jezika“, zaključila je prof. Profusek.

Petra Majstorović, 4. b