Nagrada na Međunarodnom fotografskom natječaju „Upoznaj Hrvatsku `24.“

Datum objave: 25. ožujka 2024.

“Upoznaj Hrvatsku `24.“ međunarodni je fotografski natječaj koji je organizirala Udruga Ponos domovine. Od 400 pristiglih fotografija tročlani žiri, u sastavu Slavka Pavić – fotografkinja, suradnica Muzeja za umjetnost i obrt, Boris Jagačić – suvremeni hrvatski fotograf i Patricija Lukšić – predsjednica udruge Ponos Domovine, odabrali su i nagradili 20 fotografija. Među njima je i fotografija Tene Kirchmayer, učenice 2. a razreda naše škole. Nagrađena fotografija nosi naziv „Raspršenje svjetlosti nad Katedralom sv. Petra“. Nagrađene fotografije su od petka, 23. ožujka 2024. izložene u Galeriji Vladimira Horvata u Zagrebu, a prikazane su i u emisiji Svakodnevica na OTV-u i u HTV emisiji Dobro jutro Hrvatska.

Tena je na natječaj poslala i fotografiju „Gdje ravnica ljubi nebo“.

Osim Tene, na natječaj su svoje fotografije poslale i učenice Marija Lukić, 4. c, Mia Dragić, 4. b i Eva Premužić Marinović, 4. b. Marija Lukić je sudjelovala na natječaju s fotografijama „Galešnjak“ i „Galeb“.

Mia Dragić je poslala fotografije „Đakovački vezovi“ i „Split“.

Eva Premužić Marinović se natjecala s fotografijama „Kava u Đakovu“ i „Zagrebački advent“.

Sudjelovanjem na natječaju fotografije su morale kvantitetom i kvalitetom zadovoljiti određene kriterije koje su postavili organizatori. Osim prizora iz naše domovine, mentorica učenicama, Spomenka Hardi, prof., postavila je još neke kriterije, a to je da pronađu u prirodi fizikalne pojave, da ih fotografiraju, a zatim i opišu i objasne. Tako je Tena na svojim fotografijama zabilježila raspršenje svjetlosti na velikim i malim česticama te pojavu sjene. Eva je fotografijom zabilježila pravocrtno širenje svjetlosti te, kao posljedicu, pojavu sjene. Marija je zabilježila raspršenje svjetlosti, refleksiju plave boje neba na morskoj površini, lom svjetlosti i pojavu valova, a Mia pravocrtno širenje svjetlosti, refleksiju, pojavu sjene i raspršenje svjetlosti na velikim česticama.

Poslane fotografije pogledajte u Galeriji fotografija u nastavku.